İçerik oluşturmadan önce bu yazıyı okumanız içeriğinizin onaylanması için önemlidir. Yazıya başlamadan önce sizden yazmanız talep edilen içeriğe ilişkin bazı bilgiler veriyoruz. Verdiğimiz bilgiler ışığında içeriği oluşturmanızı bekliyoruz. Yazarlara genellikle başlık, anahtar kelime ve nelerden bahsetmesi gerektiği yazılır. Ancak bazı durumlarda yazara daha geniş bir alan tanınabilir.

[İçerir] ifadesini görüyorsanız size güvendiğimiz anlamına gelir
Başlık bölümüne kişisel gelişim [içerir] yazılmışsa bu sizin anahtar kelimeniz anlamına gelmektedir. Bu anahtar kelimeyi mümkünse başlığın başına ekleyip yeni bir başlık oluşturmalısınız. Örneğin Kişisel Gelişim Kitapları olabilir. Bu sizin anahtar kelimeniz olduğu için kişisel gelişim kelimesi aşağıdaki kurallara göre yazınızın içerisinde geçmelidir. Ek olarak sizin eklediğiniz anahtar kelimeyi de içerikte kullanmalısınız. H2 ve H3 içinde ve mümkünde başında bu kelimeleri kullanmalısınız. Size ana anahtar kelimeyi veriyoruz ve bunu daha fazla kullanmalısınız. Sizin eklediğiniz yan anahtar kelimeleri ise yazı içerisine dağıtmalısınız.

Gönderdiğiniz içeriği yayına alabilmemiz ve hakediş kazanabilmeniz için bazı kurallara uygun olması gerekiyor. İçerik yazma kurallarını aşağıda ekledik. Gönderdiğiniz içeriğin editör incelemesinin aşağıdaki başlıklarda olacağını söyleyebiliriz.

Kelime sayısı
En az 1000 kelimelik bir içerik olmalı. 1000 kelimenin üzerinde olan içerikleri de kabul ediyoruz.

Yazı içeriği
Akıcı ve okuyucuyu sıkmayan bir dille yazılmalıdır. Uzun ve karışık cümlelerden kaçınmalısınız. Cümle uzunluğunuz 12 kelimeyi geçmemelidir. Anlatım bozukluğu ve devrik cümlelere yer vermeyiniz. (Son cümlemizde yer alan anlatım bozukluğuna olmalıdır)

İmla kuralları
Bildiğiniz gibi ülkemizde bu hataları bulmaya çalışan birçok insan var. İmla kuralları içerik kalitesini belirleyen en önemli unsurdur.

Ana başlık (H1)
Ana başlık en fazla 45-50 karakter olacak şekilde yazılmalıdır. Başlık uzunluğu test etmek için şu aracı kullanabilirsiniz. Başlık aracını kullanırken sonuna | IIENSTITU ekleyiniz.

Alt başlıklar
İçerikte mutlaka bir adet ikinci başlık (H2) ve en az iki adet üçüncü başlık (H3) yer almalıdır.

Anahtar kelimeniz ikinci başlıkta mutlaka yer almalıdır. Mümkünse ikinci başlığın başında konumlandırın.

Anahtar kelime kullanımı
Anahtar kelime başlıkta (H1) 1 kez, ikinci başlıkta (H2) 1 kez, içerikte en az 9-10 kez kullanılmalı ve doğru yerlere yerleştirilmeli. İkinci ve üçüncü anahtar kelimeler H2 ve H3 içerisinde yer almalıdır.

Site içi linkleme
www.iienstitu.com/blog adresinde yayınlanmış 2100 (Kasım 2019) içerik var. Yazınızın içerisinde geçirdiğiniz kelimeleri mutlaka sitenin diğer sayfalarıyla ilişkilendirin ve link verin.
Örnek: Sosyal medya stratejisi olarak baktığımızda doğru bir araç olarak kullanılmadığını görüyoruz. Sosyal medya stratejisi kelimesi burada iç bağlantı olabilir. Sitemizde sosyal medya stratejisi nedir gibi bir yazıyı burada linkleyebilirsiniz.

Yazıyla ilişkili en az 3 yazıyı oluşturduğunuz içerikte linkleyin.

Giriş, gelişme ve sonuç
İçerik bir plan dahilinde ilerlemeli. İkinci başlıktan önce en az 100-150 kelime giriş yapmalısınız. Başlık altına başlık şeklinde içerik girmeyiniz.

Soru ve Cevap
Yazının sonunda bu yazıyı özetleyen 3 soru sorun ve cevaplayın. Soru tek cümle, cevabınız ise en az üç en fazla beş cümle olmalıdır.

Alıntı ve intihal
Kısa alıntılara izin veriyoruz ancak intihal yapılması yayın kurallarımıza aykırıdır. Gönderilen içeriği intihal aracından geçirmekteyiz ve benzerlik çıkması halinde yayına alamayacağımızı bilmenizi isteriz.

Description
Yazı için description yazmalısınız. Anahtar kelimeniz bir kez description bölümünde geçmelidir. Description başlığın üzerine kalın (bold) olarak yazılabilir.

Description içinde anahtar kelime en az bir kez geçmeli ve en fazla 160 karakter olmalıdır.
Bu məqalə faydalı oldu?
Ləğv et
Təşəkkürlər!